2021 - 2022            
DISTRICT 9             
OFFICERS AND COMMITTEES          
           
DISTRICT 9 OFFICERS:            
Chairman Aaron Straub          
Assistant Chairman Kevin Doverspike          
Parlimentarian Bonnie Wolbert          
Secretary/Treasurer Bob Tonkin          
           
STEERING COMMITTEES: : CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:      
Athletic Directors Pete Grecco          
Audit Committee Mike Erickson          
Awards Committee Aaron Straub          
Budget/Finance Bob Tonkin Bud Brennen Dave Osborne Bill Howard Scott Daum  
           
Election Committee Kevin Doverspike          
Junior High/Middle School Rep. John Sherry          
Officials' Representative Bonnie Wolbert          
Officials' Representative Bud Brennen          
Merchandise Committee Bob Tonkin          
Parents' Representative Anita Orton          
Parents' Representative Kevin Doverspike          
Policy Committee Bill Howard Bob Tonkin Kevin Doverspike Bill Jordan Aaron Straub  
Private Schoold Representative Aaron Straub          
School Boards' Representative Scott Daum          
Sportsmanship Committee Bonnie Wolbert Bud Brennen Kevin Doverspike Bill Howard Misty Hartle  
Superintendent Representative Thomas Lesniewski          
Website Committee Misty Hartle Bill Jordan        
Womens' Athletic Committee Bonnie Wolbert          
           
SPORTS COMMITTEES: CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:      
Baseball Dave Oborne Misty Hartle Bill Howard Kevin Doverspike Bob Gearhart  
Basketball Randy Reitz Bill Howard John Sherry Dave Osborne Bob Tonkin  
  Kevin Doverspike        
Spirit Competition Bonnie Wolbert Pete Grecco Bud Brennen Shawn Deemer Bill Jordan  
Cross Country John Sherry Scott Deemer Bob Tonkin Bill Howard Bill Jordan  
Football Bob Tonkin Kevin Doverspike Dave Osborne Bill Howard Mike Erickson  
Golf Kevin Doverspike Aaron Straub Dave Osborne John Sherry Bonnie Wolbert  
Soccer Kevin Doverspike Dave Osborne Mike Erickson Pete Grecco Aaron Straub  
Softball Pete Grecco Kevin Doverspike Bob Gearhart Randy Reitz Aaron Straub  
Swimming and Diving Terry Straub Shawn Deemer Dave Osborne Bob Gearhart Mike Erickson  
Tennis Aaron Straub Erickson, Mike Terry Straub Randy Reitz    
Track and Field Bob Tonkin Aaron Straub John Sherry Bill Howard Bonnie Wolbert  
Volleyball Aaron Straub Bud Brennen Anita orton Bonnie Wolbert Bill Howard  
Wrestling Pete Grecco Dave Osborne Bob Gearhart Kevin Doversppike Bill Jordan  
(Officials' representatives             
serve on all sports committees)            
           
DISTRICT 9 OFFICIALS' RULES     DISTRICT 9 OFFICIALS'     
INTERPRETERS:     ASSIGNORS:       
Baseball Sam Bevak   Baseball Bud Brennen    
Basketball Bill Howard   Basketball Bud Brennen Bonnie Wolbert  
Cross Country TBA   Cross Country Bonnie Wolbert    
Football Kevin Doverspike   Football Bud Brennen    
Golf (no interpreter)   Soccer Bonnie Wolbert    
Soccer Jim Thomson   Softball Bud Brennen    
Softball Ron Bure   Spirit Competition Bonnie Wolbert    
Swimming and Diving (no interpreter)   Swimming Swim Committee    
Tennis (no interpreter)   Track and Field Bonnie Wolbert    
Track and Field (no interpreter)   Volleyball Bud Brennen    
Volleyball Scott Daum   Wrestling Bonnie Wolbert    
Wrestling Jeff Lindemuth