PIAA District IX Girls' Basketball Playoff 2020

GIRLS CLASS A (4 QUALIFIERS TO STATES)    
           
           
           
           
1 North Clarion          
           
  North Clarion        
           
8 Bye          
           
  25-Feb Kane 7PM North Clarion 62-47      
           
4 Elk County          
           
2/20 Punxsy 7:00 Elk County 51-33        
           
5 Union          
    Feb. 29 CUP 3:00      
      9-1  Coudersport  42-40    
2 Coudersport          
           
2/20 St. Marys 7:00 Coudersport 50-41        
           
7 DuBois Central          
           
  25-Feb Bradford 6PM Coudersport 62-40      
3 Otto-Eldred          
      9-2 N Clarion    
2/20 Kane 6:00 Otto Eldred  54-41   9-4 Otto-Eldred    
           
6 Cameron County   Elk County      
           
    Feb.28 Kane 6:00 9-3 Elk Co Christian  46-41    
           
    Otto-Eldred      
           

./

         
GIRLS CLASS AA (3 QUALIFIERS TO STATES)      
         
1 Ridgway        
         
2/21 DuBois 6:00      Ridgway  39-22      
         
8 Brockway        
  26-Feb @ Brookville
6PM
Keystone  43-41    
4 Keystone        
         
2/21 Moniteau 7:00 Keystone  50-43      
         
5 Cranberry        
    2/28 CUP 6:00 9-1  Redbank 48-37  
2 Redbank        
         
2/21 Brockway 6:00 Redbank 37-35      
         
7 Kane        
  26-Feb @ Brookville
7:30PM
Redbank 63-61    
3 Port Allegany        
         
2/21 St. Marys 6:00 Clarion  56-50      
      9-2  Keystone  
6 Clarion        
         
    Ridgway    
         
    Feb. 28.DuBois 7:00 9-3  Clarion 44-40  
         
    Clarion    
         
         

./

GIRLS CLASS AAA (Combined with District 5 for 1 State Qualifier)  
       
1 Moniteau      
       
2/28 CUP 7:30 9-1  Brookville 64-58    
       
2 Brookville      
       
       
       

/..

GIRLS CLASS AAAA (1 STATE QUALIFIER)    
       
       
 

1 Punxsy

   
       
       
  2/27 CUP 6:00 9-1   Punxsy  54-38  
2 St. Marys      
       
2/21 Kane 6:00 St. Marys  55-36    
       
3 Bradford      
       
       

./

                 
              5A Girls  
               
              5 Teams Qualify  
          2 Teams Advance  
                     
    1 Hollidaysburg          
                     
                     
                 
      Wednesday              
      2/19/2020              
      Hollidaysburg   G502          
      7:00     Hollidaysburg   62-36    
                     
4 DuBois                
Monday                    
2/17/2020                    
DuBois   G501 Dubois   46-43          
6:00                
                     
5 Bellefonte     Saturday        
          2/22/2020        
          Mt Aloysius   G504 Portage  
          12:00     75-68  
               
                     
                     
    2 Portage          
                     
                     
                 
      Wednesday              
      2/19/2020              
      Portage   G503 Portage   56-45    
      7:00              
                     
                 
                     
                     
    3 Obama Academy