2016 - 2017            
DISTRICT 9             
OFFICERS AND COMMITTEES (passed August  10th meeting)      
           
DISTRICT 9 OFFICERS:            
Chairman Jim Manners          
Assistant Chairman Aaron Straub          
Parlimentarian Scott Daum          
Secretary/Treasurer Bob Tonkin          
           
STEERING COMMITTEES: : CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:      
Athletic Directors Tim Walter          
Audit Committee Mike Erickson (three or more principals)      
Awards Committee Aaron Straub Bill Vassallo Pete Grecco Sandi Hanes    
Budget/Finance Scott Daum Bud Brennen Dave Osborne Scott Daum Brock Benson  
  Bob Tonkin Kevin Doverspike Bill Howard    
Election Committee Kevin Doverspike          
Junior High/Middle School Rep. Bob Tonkin          
Officials' Representative Bonnie Wolbert          
Officials' Representative Bud Brennen          
Merchandise Committee Bob Tonkin Jim Manners        
Parents' Representative Sandi Hanes          
Parents' Representative Kevin Doverspike          
Policy Committee Bill Howard Bob Tonkin Kevin Doverspike Jim Manners Aaron Straub  
Private Schoold Representative Aaron Straub          
School Boards' Representative Scott Daum          
Sportsmanship Committee Bonnie Wolbert Bud Brennen Sandi Hanes Kevin Doverspike Bill Howard  
Womens' Athletic Committee Sandi Hanes Bonnie Wolbert        
           
SPORTS COMMITTEES: CHAIRPERSON: COMMITTEE MEMBERS:      
Baseball Dave Oborne Mike Erickson Matt Splain Kevin Doverspike Brock Benson  
Basketball Jim Manners Bill Howard Bill Vassallo Dave Osborne Bob Tonkin  
  Kevin Doverspike Matt Splain Brock Benson    
Spirit Competition Sandi Hanes/Bonnie Wolbert Bill Vassallo Pete Grecco    
Cross Country Aaron Straub Bill Vassallo Bob Tonkin Bill Howard Sandi Hanes  
Football Bob Tonkin Kevin Doverspike Randy Cathcart Bill Howard Mike Erickson  
  Tim Walter        
Golf kevin Doverspike Aaron Straub Matt Splain Brock Benson    
Soccer Kevin Doverspike Dave Osborne Randy Cathcart Pete Grecco Aaron Straub  
Softball Bill Vassallo Kevin Doverspike Tim Walter Matt Splain Aaron Straub  
Swimming and Diving Tim Walter Brock Benson Mike Erickson Dave Osborne Randy Cathcart  
Tennis Aaron Straub Mike Erickson Tim Walter Bill Vassallo Brock Benson  
Track and Field Bob Tonkin Aaron Straub Tim Walter Bill Howard Bonnie Wolbert  
Volleyball Aaron Straub Scott Daum Randy Cathcart Bonnie Wolbert Sandi Hanes  
Wrestling Randy Cathcart Dave Osborne Bob Tonkin Pete Grecco Kevin Doversppike  
(Officials' representatives             
serve on all sports committees)            
           
DISTRICT 9 OFFICIALS' RULES     DISTRICT 9 OFFICIALS'     
INTERPRETERS:     ASSIGNORS:       
Baseball Sam Bevak   Baseball Bud Brennen    
Basketball Bill Howard   Basketball Bud Brennen Bonnie Wolbert  
Cross Country Jack Hedlund   Cross Country Bonnie Wolbert    
Football Dave Blair   Football Bud Brennen    
Golf (no interpreter)   Soccer Bonnie Wolbert    
Soccer Pat Smith   Softball Bud Brennen    
Softball Ron Bure   Spirit Competition Sandi Hanes    
Swimming and Diving (no interpreter)   Swimming Bonnie Wolbert    
Tennis (no interpreter)   Track and Field Bonnie Wolbert    
Track and Field Jack Hedlund   Volleyball Bud Brennen    
Volleyball Joyce Reitz   Wrestling Bonnie Wolbert    
Wrestling Jeff Lindemuth